Objavljeno: 01. 04. 2021 - 8:23

COVID-19: NOVE MJERE OD 1. TRAVNJA

Nažalost, ali nije prvoaprilska šala. Od ponoći je diljem Hrvatske na snagu je stupilo niz strožih mjera.

Za ulazak u Hrvatsku priznavat će se i brzi antigenski testovi, a moći će se ući i s potvrdom o cijepljenju, uključujući i rusko i kinesko cjepivo, ili potvrdom o preboljenoj bolesti koja će vrijediti 180 dana.

Šibensko-kninska županija

- obvezno korištenje maski za lice ili medicinskih maski na otvorenim prostorima gdje se očekuje veći protok ljudi (tržnice, prostori oko trgovačkih centara, vjerski objekti i sl.) bez obzira na fizički razmak

- ograničenje radnog vremena za pekarnice, trgovine i trgovačke centre do 20 sati

- zabrana prodaje alkoholnih pića od 20 do 6 sati

- ograničavanje rada ugostiteljskih objekata i obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava koja pružaju ugostiteljske usluge na način da hranu, piće, napitke i slastice mogu usluživati samo na otvorenim terasama, odnosno drugim otvorenim prostorima za usluživanje, uz strogo pridržavanje propisanih epidemioloških mjera i posebnih preporuka i uputa Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, a radno vrijeme može se odrediti u trajanju od 6 do 20 sati

- radno vrijeme casina, automat-klubova i uplatnih mjesta za klađenje može se odrediti u trajanju od 8 do 20 sati, uz zabranu pružanja ugostiteljskih usluga u njihovim prostorima

- zabranjuju se posjeti korisnicima ustanova socijalne skrbi koje pružaju uslugu smještaja u zatvorenim prostorima

p-reporuka ustanovama socijalne skrbi koje pružaju uslugu smještaja da posjete korisnicima, gdje god je to moguće, organiziraju na otvorenom uz strogo pridržavanje svih propisanih epidemioloških mjera i posebnih preporuka i uputa Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo

- obustava rada sportskih i rekreacijskih centara u zatvorenom prostoru

- obustava rada dječjih igraonica i održavanja dječjih radionica

- preporuka da se vjerski obredi kad god je to moguće održavaju na otvorenom ili prenose na radiju, TV-u ili na drugi način koji će omogućiti vjernicima da prisustvuju vjerskom obredu bez dolaska u vjerske objekte

- preporuka pojačanog nadzora pridržavanja uvedenih nužnih epidemioloških mjera, a osobito nužnih epidemioloških mjera koje se odnose na javna događanja i okupljanja, privatna okupljanja, javni prijevoz te rad trgovačkih centara i ugostiteljskih objekata.

Splitsko-dalmatinska županija

Mjere za Splitsko-dalmatinsku županiju još nisu službeno objavljene. Trebale bi se u najvećem dijelu poklapati s onima koje se uvode u Šibensko-kninskoj županiji, pa tako i u dijelu o nošenju maski na mjestima gdje se očekuje više ljudi. No šef splitskog stožera Luka Brčić jeobjasnio da se to ne odnosi na prostor Rive. 

Primorsko-goranska županija

Strože mjere predlaže zabranu svih javnih događanja i okupljanja, ograničenje privatnih druženja na najviše osam osoba iz dva domaćinstva, ograničava se rad terasa ugostiteljskih objekata do 19 sati s najavom potpunog zatvaranja sljedeći tjedan ako se ne smanji rast novih slučajeva.

Također se zabranjuje rad svih sportskih, fitness i rekreacijskih dvorana te ograničava broj kupaca u trgovačkim centrima na maksimalno 10 na 100 četvornih metara.

Traži se strogi nadzor poštovanja mjera u javnom prijevozu i trgovačkim i ugostiteljskim objektima.

Predlaže se i nošenje maski na otvorenom gdje nije moguće osigurati razmak.

U Istri strože mjere na snazi već dva dana

- zabrana svih treninga u zatvorenim prostorima, osim za klubove koji se natječu u 1. i 2. rangu natjecanja u seniorskoj konkurenciji i u 1. rangu natjecanja u juniorskoj konkurenciji na nacionalnoj razini u ekipnim sportovima, kao i klubove koji se u individualnim (pojedinačnim) sportovima natječu u seniorskoj konkurenciji u ekipnim klupskim natjecanjima na nacionalnom nivou u najvišem rangu u liga sustavu natjecanja te treninge i natjecanja kategoriziranih sportaša u individualnim sportovima (pojedinačnim) i sportaša nacionalne razine koji se pripremaju za europska i svjetska natjecanja sukladno popisu koji, na prijedlog Hrvatskog olimpijskog odbora, Hrvatskog paraolimpijskog odbora i Hrvatskog saveza gluhih, odobri Ministarstvo turizma i sporta

- obustava rada radionica, uključujući dječje i plesne radionice te plesne škole i igraonice

- škole stranih jezika, pučka otvorena učilišta i autoškole predavanja mogu održavati isključivo online ili na drugi način za održavanje kontakata na daljinu.

  AKTUALNO - Novosti - Sve