STRUJA I KAMPIRANJE
Iako se kampiranje često povezuje s idejom minimalizma, jednostavnosti i doživljaja usamljenosti u prirodi, većina nas ima brojne električne i elektroničke uređaje koje je potrebno opskrbiti energijom dok smo u pokretu: vodenu pumpu, hladnjak, mover, televizor, prijenosno računalo, pametni telefon i ponekad još mnogo toga. Za to je potrebna iznenađujuće velika količina električne energije – što je posebno vidljivo u kampovima koji naplaćuju prema potrošnji.
STRUJA IZ ORMARIĆA
Za mnoge putnike koji kampiraju, napajanje u kampu ili parkirnom mjestu potpuno je dovoljno. To vam omogućuje prikladnu upotrebu svih 230-voltnih uređaja u kamperu ili kamp prikolici, kao i rad hladnjaka.
KABLOVI I ADAPTERI
Struja znatno olakšava život (kampistima), ali može biti i opasna: dodirivanje neizoliranog ili mokrog kabela može u najgorem slučaju dovesti do smrti od strujnog udara. Oštećenje kabela također može dovesti do pregrijavanja, pa čak i požara. Stoga postoje propisi koji se kabeli smiju koristiti tijekom kampiranja:
Prema DIN-u, dopušteni su vodovi gumenih crijeva standarda HO7RN-F 3G 2,5 kvadratnih mm ili bolji. Ovi su kabeli posebno čvrsti i mogu izdržati da se preko njih i prevezu druga vozila.
Kabel ne bi smio biti dulji od 25 m i ne smije se dalje produljivati.
Nije bitno koristi li se labavi kabel ili bubanj. Kolut mora biti prikladan samo za vanjsku upotrebu i mora biti opremljen plavim CEE spojnicama ili utikačima na oba kraja kabela. Ovi utikači su zaštićeni od prskanja i promjene polariteta.
Međutim, na mnogim mjestima, posebno u inozemstvu (više manje van EU) još uvijek se mogu naći konvencionalni Schuko utikači. Za njih vam je potreban odgovarajući adapter, što je strogo protivno propisima. Kako bi barem zaštitili ovaj priključak, uvijek ga treba staviti u posebnu sigurnosnu kutiju za CEE utikače.
OSIGURAČI
Napajanje iz ormarića na parceli obično je osigurano s obje strane: na terenu i u kamperu. Osigurač na licu mjesta je obično 4 do 16 A (ampera). Ponekad će vas po dolasku pitati koliko vam je potrebno. 4 A mogu biti dovoljna za hladnjak i televizor, ali ako se pune i računalo i mobitel, postaje tijesno i može pregorjeti osigurač. Grijalice s ventilatorom ili klima uređaji zahtijevaju veću zaštitu.
U vozilima za kampiranje osigurači se obično postavljaju u blizini utičnice. Ako dođe do kratkog spoja ili preopterećenja u strujnom krugu, možete jednostavno gurnuti uređaje protiv prevrtanja nakon što se kvar otkloni. Mali utični osigurači koji su poznati iz automobilskog sektora, s druge strane, moraju se mijenjati češće. Stoga je preporučljivo uvijek imati rezervni set sa sobom.
ELEKTRIČNI SUSTAV 12 V
Sve više i više kamp vozila sada je opremljeno dodatnom pomoćnom baterijom (koja se naziva i on-board baterija) koja napaja električni sustav u vozilu s 12 V istosmjernom strujom. Puni se tijekom vožnje putem alternatora ili kada miruje pomoću struje s obale, solarnog sustava na krovu ili generatora. Postoje različite vrste baterija (npr. mokre baterije, olovno-gel baterije, AGM baterije, LiFePo baterije), svaka s različitim kapacitetom, kao i prednostima i nedostacima.
Za napajanje i korištenje mreže u vozilu, osim same baterije potrebni su sljedeći dijelovi:
punjač koji odgovara tipu ugrađene baterije i čija snaga iznosi najmanje 10% kapaciteta baterije.
pretvarač za pretvaranje 12V u 230V ako će uređaji od 230V raditi u kamp kućici bez vanjskog napajanja
pojačivač punjenja koji "zahtijeva" konstantan visoki napon od alternatora kako bi se pouzdano punio tijekom vožnje.
idealno 13-pinski konektor, koji također ima stalni plus i kabel za punjenje
SOLARNI SUSTAVI
Drugi način da ostanete neovisni o struji iz kamp ormarića je korištenje solarnih panela. Oni se mogu postaviti na krov kamp vozila, pod uvjetom da prostor nije zauzet krovnim otvorima i/ili drugom opremom kao što je satelitska antena. Oni nude izvrstan način punjenja baterije tijekom kampiranja bez potrebe za oslanjanjem na vanjsko napajanje. Moderne solarne ćelije su vrlo snažne i mogu dati znatnu količinu energije čak i po oblačnom vremenu. Međutim, važno je odabrati odgovarajući solarni regulator koji učinkovito dovodi energiju u bateriju i sprječava prekomjerno punjenje.
SKLOPIVI SOLARNI PANELI
Sklopivi paneli su lagani, štede prostor i jednostavni za transport. Brzo se postavljaju i poput svoje “velike braće” na krovu pretvaraju sunčevu energiju u električnu – ne u istoj količini, ali obično sasvim dovoljnoj za svakodnevno kampiranje. Još jedna prednost: prijenosni solarni paneli mogu se postaviti gdje god želite. Dok je vaša kamp prikolica u hladu, ploča je postavljena na blještavom suncu i daje energiju, a da se ne oznojite. Po našem mišljenju, najfleksibilnija kombinacija je mobilna elektrana sa sklopivim solarnim panelom.
MOBILNA ELEKTRANA
Prijenosne elektrane pokazale su se kao savršeno rješenje za napajanje u karavanima kada nemate mjesta za stalnu instalaciju ili želite ostati donekle mobilni. Oni su u osnovi veliki "baterijski paketi" koji mogu napajati razne uređaje putem USB-a, 12V ili čak 230V. Ove elektrane mogu se puniti putem električne mreže, vozila ili preko sklopivih solarnih panela. Čak i ako kod kuće nestane struje, takav dodatni opskrbljivač energijom vrlo je praktičan pomoćnik