Objavljeno: 26. 03. 2025 - 12:53

KLIMATSKE PROMJENE I KAMPIRANJE

 5 savjeta za putovanja prihvatljivija klimatskim promjenama

Održivost i zaštita klime trenutno su svima na usnama. Kampiranje u klasičnom smislu – sa šatorom i samo najnužnijim – smatra se vrlo ekološki prihvatljivim načinom putovanja, pod uvjetom da se pridržavate pisanih i nepisanih pravila. Ali što je s kamperom i kamp prikolicom? Ako prelazite veće udaljenosti sva tehnička oprema od klima uređaja do grijanja i hladnjaka rezultira velikom potrošnjom.

Uštedite gorivo

Kada se radi o uštedi goriva, sljedeće točke su od primarne važnosti:

Brzina i broj okretaja motora: Brzina veća od uobičajenih 80 km/h ima značajan trošak za potrošnju benzina i dizela. Razlog: veće brzine povećavaju otpor zraka, a time i "napor" koji motor mora učiniti. To je vidljivo već u vožnji automobila bez prikolice, a još više u vučenju nešto glomaznijeg karavana. Također je preporučljivo na vrijeme prebaciti viši stupanj prijenosa prilikom ubrzavanja kako biste smanjili potrošnju goriva.

Stil vožnje:  ako uz umjerenu brzinu vozite dalekovidno i stoga morate manje koristiti kočnice, također se možete veseliti nižim troškovima goriva. Dodatni učinak: kočnice se brže troše, pa su niži i troškovi servisa i rezervnih dijelova.

Ruta: koliko god lijepe bile rute koje se ne naplaćuju, česta kočenja i ubrzavanja, primjerice u gradovima, na semaforima ili u kružnim tokovima, obično znače da je potrošnja goriva malo veća nego kad ravnomjerno vozite autocestom.

Gutači struje u vučnom vozilu:  potrošače poput klima uređaja, ventilatora ili pomoćnog grijanja u vašem vučnom vozilu uključite samo kada su prijeko potrebni. Prema ADAC-u, klima uređaj, primjerice, rezultira dodatnom potrošnjom od 0,3 do 1,5 litara na 100 km, ovisno o modelu, dizajnu i tehnologiji. Otvoreni prozori ili krovni prozori su učinkovitiji u potrošnji goriva, oni troše dodatnih otprilike 0,2 do 0,5 litara zbog promijenjene aerodinamike.

Težina i opterećenje kamp-kućice: ne računa se samo svaki kilogram u smislu dopuštene ukupne težine – potpuno natovarene ili čak preopterećene kamp-kućice također utječu na potrošnju goriva. Dodatna potrošnja uz dodatnu masu od 100 kg procjenjuje se na 0,3 l na 100 km. To na prvu ne zvuči previše. Međutim, kada uzmete u obzir težinu samog karavana i dodatnu dodatnu opremu i osobnu opremu, može se doslovno zbrojiti. Stoga je preporučljivo dobro razmisliti koja vam je oprema doista potrebna pri kupnji, a zatim se pri utovaru vozila držati mota „manje je više!“ .

Tlak u gumama:  prilikom postavljanja tlaka u gumama, slijedite specifikacije proizvođača vozila kako bi otpor trenja bio što ekonomičniji, čak i pri većim opterećenjima. Osobito na duljim/dužim putovanjima, trebali biste s vremena na vrijeme provjeriti vrijednosti.

Smanjite potrošnju električne energije i plina

Isto vrijedi i za kampere: isključite uređaje kada vam nisu potrebni. Plinska grijalica ne mora trčati punom snagom kada vas dugo nema, klima ne mora raditi cijelu noć (susjedi će vam biti zahvalni na tome!), a čak i u malim stvarima, poput rasvjete, lako se može izbjeći besmisleno bacanje novca i energije.

Nekoliko primjera:

Ne ostavljajte TV u stanju pripravnosti čekajući sljedeću upotrebu, već ga potpuno isključite.

Provjerite koja je razina hlađenja zapravo potrebna na hladnjaku i po potrebi smanjite kapacitet hlađenja.

Uključite grijanje na najnižu moguću razinu i na konstantnu temperaturu. Konkretno, to znači da ako idete samo u kupovinu ili vodite psa u šetnju zimi, bolje je vratiti grijanje na stupanj 1 umjesto da ga potpuno isključite i zatim ponovno zagrijavate hladno vozilo. Isto vrijedi i za noć.

Ako vaše kamp vozilo još nije opremljen LED diodama koje štede energiju, po potrebi ih možete naknadno ugraditi (ovo je moguće i za laike).

Moguća ugradnja solarnog sustava. Međutim, trebali biste pažljivo izračunati isplati li se to s obzirom na vašu potrošnju i vrijeme putovanja – jer ova investicija ima smisla u pogledu troškova i održivosti samo ako je često koristite.

Posjetite održive kampove

Također možete učiniti nešto za okoliš kada birate svoj kamp: potražite mjesta koja, na primjer, rade s obnovljivom energijom, obratite pozornost na potrošnju električne energije na mjestu, ponudite razuman sustav odvajanja otpada, stavite naglasak na biološku raznolikost i blizinu prirodi u dizajnu mjesta ili tretirajte sivu vodu za ponovnu upotrebu.

Mnoga mjesta u Europi i Hrvatskojveć imaju ECOCAMPING certifikat , ali su i drugi operateri razvili i implementirali sjajne koncepte za veću zaštitu okoliša i resursa. Kamp Glavotok na otoku Krku prvi je kamp u Hrvatskoj koji se može pohvaliti prestižnom europskom ekološkom oznakom Ecocamping

Odvojeni otpad

Iz vlastitog iskustva znamo da je, nažalost, odvajanje otpada još uvijek stran koncept u mnogim kampovima u zemlji i inozemstvu. Međutim, ako su ponuđeni odgovarajući spremnici, dajte dobar primjer i pažljivo razvrstajte svoj otpad. Ako ne postoji odgovarajući sustav za odvajanje, ali ipak biste željeli ispravno odložiti otpad koji se može reciklirati, u većini gradova i sela postoje odgovarajuće opcije. U tom slučaju možete nabaviti nekoliko povratnih vrećica ili mali razvrstivač otpada uz svoju tendu i jednostavno spakirati pune spremnike u svoje vozilo do prvog odlagališta.

Koristite ekološki prihvatljive sanitarne dodatke

Jaki kemijski dodaci za WC za kampiranje, poput glutaraldehida ili formaldehida koji se smatra kancerogenim, ne samo da su upitni za ljude već su i izrazito štetni za vodene organizme. Često korišteni kvaterni amonijevi spojevi, koji spadaju u surfaktante, također su vrlo agresivni.

Pogotovo u mnogim manjim gradovima, postrojenja za pročišćavanje otpadnih voda toliko su pretrpana kemijskim dodacima iz zahoda za kampiranje tijekom vrhunca sezone da se mogu "prevrnuti".

Zato stručnjaci poput ECOCAMPING-a zagovaraju korištenje mikrobioloških proizvoda ili aditiva s oznakom “Plavi anđeo”. Ovdje ćete pronaći popis ekološki prihvatljivih sanitarnih proizvoda .

 
 
  AKTUALNO - Novosti - Sve