U Norveškoj je litra goriva oko 16kn. Hrana je strašno skupa, o cugi da ni ne pričam. Kad je Norveška u pitanju, mi počinjemo sa šparanjem puuuno mjeseci ranije. Nemojte kojim slučajem da vas ulovi policija jer kazne za brzinu su zastrašujuće (do 30km prekoračenja 4900 kn, preko 30 je oko 8000 ili 9000kn ne sjećam se više točno).
Noćenje u kampovima smo plaćali od 150 - 250kn. Cijena se odnosi na dvije osobe, šator i auto. Tuširanje se plaća i skoro svugdje smo to sreli. Ubacuje se kovanica od 10nok u automat u tuš kabini. U prosjeku, dovoljno je 20 nok. Preporučamo zajedničko tuširanje, puno se ušpara ;)
Pošto smo došli iz Finske, tamo smo rentali auto i tamo smo odradili glavni shopping sa hranom.
U Norveškoj se kupovalo najnužnije. Jeftin im je (i nadasve odličan) losos, a na Statoilovim benzinskima se prodavao hod dog za 10kn (ništa ne košta 10kn u Norveškoj). Kava je oko 20 - 25kn minimalno. Pošto je kava očajna i vodicasta, nosili smo svoju kafetijeru i paket Lavazze i na tome ušparali puno novaca.
U jako puno kampova nema kontrole, odnosno na vratima od recepcije je broj koji se nazove i onda vlasnik dolazi na naplatu. Mi smo dolazili u najčudnije noćne sate (ionako je stalno dan) :D.
I najvažnije, u Finskoj, Švedskoj i Norveškoj, može se kampirati bilo gdje, bitno da niste na nečijem privatnom posjedu 150m od kuće. U tom slučaju potrebna je privola vlasnika. Naišli smo i na dosta stajališta za kampere na jako lijepim mjestima sa grijanim wc-ima.
Ne znam na koju foru, ali ulazak na Nordkapp nismo platili. Naime, negdje oko 20-21 sat je valjda nekakav dnevni odmor kad su naplatne kućice prazne. Rampa je tada otvorena. Udarni sat je od nekih 22:30 pa do iza ponoći jer svi dolaze na midnight sun.
Ulaznica za Nordkapp je 160NOK po osobi, za djecu je 50. Ima i skuplja varijanta od 245NOK koja uključuje nekakvo kino i ne znam što, ali to nas ionako nije zanimalo, jer došli smo uživati u prirodi, ne u zatvorenom. U cijenu ulaznice je uključeno i kampiranje. Cijeli plato je pokriven wi-fi signalom.
Pošto smo bili u šatoru, visitor center nam je bio i kupaona i wc. Važno je napomenuti da centar ima dnevni odmor od 9-11.
Ne znam ako ste znali ovaj podatak, ali Nordkapp u biti nije najsjevernija točka, već je to Knivskjellodden, smješten kojih kilometar i pol sjevernije. Jedina je razlika što je od Nordkappa napravljen fin biznis i na njega svi dođu autom, a do Knivskjelloddena se hoda nekih 2-3 sata.
Sa Nordkappa se lijepo vidi
Bez obzira na to, nama se Nordkapp jako svidio. Otišli smo i na Knivskjellodden, ali nismo išli do kraja jer je s mora došla jako gusta magla.
Izražavam se u kunama, jer kad smo bili je tečaj hrk - nok bio skoro 1:1.
Ove godine je kruna malo pala u odnosu na krunu pa nam je drugi put bilo malo lakše.
evo i slikoputopisa u dijelovima
URL 1. NapapiiriURL 2.LaplandURL 3.Karasjok NordkappURL 4.NordkappURL 5.TromsøURL 6.LofotenURL 7.do BaltikaURL 8. od Švedske do Finske